Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 145 mm ID, 184 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$263.00
/each
Earn 263 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WU50
$263.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 15 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 145 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 184 mm |
| Mfr. Model # | 14518415TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 145 mm, Outside Diameter 184 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal