Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 145 mm ID, 170 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$263.00
/each
Earn 263 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 458H33
$263.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 170 mm |
| Overall Width | 15 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 145 mm |
| Mfr. Model # | 14517015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 145 mm, Outside Diameter 170 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal