Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 145 mm ID, 180 mm OD, 14 mm Wd
In Stock
$277.75
/each
Earn 277 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM29
$277.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 145 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 180 mm |
| Overall Width | 14 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 14518014TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 145 mm, Outside Diameter 180 mm, Overall Width 14 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal