Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 140 mm ID, 180 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$263.00
/each
Earn 263 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WA22
$263.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 12 mm |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 140 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 180 mm |
| Mfr. Model # | 14018012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 140 mm, Outside Diameter 180 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal