Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 140 mm ID, 170 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$259.75
/each
Earn 259 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WU43
$259.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 170 mm |
| Inside Diameter | 140 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 15 mm |
| Mfr. Model # | 14017015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 140 mm, Outside Diameter 170 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal