Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 140 mm ID, 170 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$245.75
/each
Earn 245 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM20
$245.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 170 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 13 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 140 mm |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 14017013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 140 mm, Outside Diameter 170 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal