Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 130 mm ID, 170 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$242.25
/each
Earn 242 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM12
$242.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 170 mm |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 12 mm |
| Inside Diameter | 130 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 13017012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 130 mm, Outside Diameter 170 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal