Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 130 mm ID, 150 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$277.75
/each
Earn 277 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM11
$277.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 15 mm |
| Outside Diameter | 150 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 130 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 13015015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 130 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal