Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 115 mm ID, 160 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$277.75
/each
Earn 277 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WU01
$277.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 160 mm |
| Overall Width | 12 mm |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 115 mm |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 11516012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 115 mm, Outside Diameter 160 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal