Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 115 mm ID, 140 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$277.75
/each
Earn 277 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52VZ93
$277.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 115 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Overall Width | 12 mm |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 11514012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 115 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal