Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum...
Item 48WT81
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Legend | No Smoking, Matches Or Open Flames |
| Sign Header | Warning |
| Printed Language | English |
| Height | 10 in |
| Sign Material Group | Metal |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Width | 14 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Glow In The Dark | No |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Mfr. Model # | LCU6-0115-RA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Warning Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking, Matches Or Open Flames, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Text