Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$18.36
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum...
Item 48WT79
$18.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Legend | No Smoking, Matches Or Open Flames |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Height | 7 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Material Group | Metal |
| Glow In The Dark | No |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Printed Language | English |
| Sign Header | Warning |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Width | 10 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Mfr. Model # | LCU6-0115-RA_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking, Matches Or Open Flames, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Text