Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum...
Item 48WT51
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Printed Language | English |
| Height | 10 in |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Sign Legend | No Smoking Beyond This Point |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Width | 14 in |
| Sign Material Group | Metal |
| Sign Header | Warning |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Mfr. Model # | LCU6-0057-RA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Beyond This Point, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Symbol and Text