Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$18.36
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum...
Item 48WT49
$18.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Header | Warning |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Glow In The Dark | No |
| Height | 7 in |
| Sign Legend | No Smoking Beyond This Point |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Width | 10 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Printed Language | English |
| Sign Material Group | Metal |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Mfr. Model # | LCU6-0057-RA_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Warning Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Beyond This Point, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Symbol and Text