Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 63KY45
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Material Group | Metal |
| Printed Language | English |
| Height | 10 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Glow In The Dark | No |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Width | 14 in |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Header | Danger |
| Sign Legend | No Smoking Or Open Flame In This Area |
| Mfr. Model # | LCU4-0559-RA_14X10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Danger Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Or Open Flame In This Area, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text