Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$16.50
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 63KY44
$16.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Height | 7 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Width | 10 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Printed Language | English |
| Sign Header | Danger |
| Sign Material Group | Metal |
| Sign Legend | No Smoking Or Open Flame In This Area |
| Mfr. Model # | LCU4-0559-RA_10X7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Danger Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Or Open Flame In This Area, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text