Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$24.39
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 48WR38
$24.39
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Width | 14 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Material Group | Metal |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Height | 10 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Water Reactive Materials |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Printed Language | English |
| Sign Header | Danger |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Mfr. Model # | LCU4-0657-RA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Danger Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Water Reactive Materials, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text