Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$18.36
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 48WR36
$18.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Material Group | Metal |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Height | 7 in |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Water Reactive Materials |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Sign Header | Danger |
| Printed Language | English |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Width | 10 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Mfr. Model # | LCU4-0657-RA_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Danger Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Water Reactive Materials, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text