Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$24.39
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 48WR03
$24.39
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Printed Language | English |
| Sign Header | Danger |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Sparks |
| Width | 14 in |
| Glow In The Dark | No |
| Height | 10 in |
| Sign Material Group | Metal |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Mfr. Model # | LCU4-0541-RA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Sparks, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text