Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$18.36
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 48WR01
$18.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Glow In The Dark | No |
| Printed Language | English |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Sparks |
| Width | 10 in |
| Height | 7 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Header | Danger |
| Sign Material Group | Metal |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Mfr. Model # | LCU4-0541-RA_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Sparks, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text