Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 48WP90
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Header | Danger |
| Sign Material Group | Metal |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Height | 10 in |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Printed Language | English |
| Width | 14 in |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Legend | No Smoking Matches Or Open Lights |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Mfr. Model # | LCU4-0532-RA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Danger Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Matches Or Open Lights, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text