Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$18.36
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 48WP88
$18.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Glow In The Dark | No |
| Printed Language | English |
| Height | 7 in |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Width | 10 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Legend | No Smoking Matches Or Open Lights |
| Sign Header | Danger |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Material Group | Metal |
| Mfr. Model # | LCU4-0532-RA_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Danger Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Matches Or Open Lights, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text