Reflective No Smoking Caution Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Caution Sign: Aluminum...
Item 48WN33
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Height | 10 in |
| Sign Material Group | Metal |
| Glow In The Dark | No |
| Width | 14 in |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Header | Caution |
| Printed Language | English |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Legend | No Smoking Beyond This Point |
| Mfr. Model # | LCU3-0316-RA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Beyond This Point, Sign Legend Background Color Yellow, Sign Legend Style Text