Reflective No Smoking Caution Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$18.36
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Caution Sign: Aluminum...
Item 48WN31
$18.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Legend | No Smoking Beyond This Point |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Glow In The Dark | No |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Width | 10 in |
| Sign Material Group | Metal |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Sign Header | Caution |
| Height | 7 in |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Printed Language | English |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Mfr. Model # | LCU3-0316-RA_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Caution Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Beyond This Point, Sign Legend Background Color Yellow, Sign Legend Style Text