Plastic No Smoking Danger Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mounting, Not Retroreflective
In Stock
$14.28
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Plastic No Smoking Danger Sign: Plastic, Moun...
Item 64RR43
$14.28
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Printed Language | English |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Width | 14 in |
| Glow In The Dark | No |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Header | Danger |
| Sign Legend | Restricted Area No Smoking At Any Time |
| Height | 10 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Mfr. Model # | LCU4-0572-NP_14X10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Plastic No Smoking Danger Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Restricted Area No Smoking At Any Time, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text