Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$13.57
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 456M56
$13.57
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Printed Language | English |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Glow In The Dark | No |
| Height | 10 in |
| Width | 14 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Header | Notice |
| Sign Legend | No Smoking Violation Will Result In Disciplinary Action |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Mfr. Model # | LCU5-0255-ED_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Notice Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Violation Will Result In Disciplinary Action, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text