Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size, 0.004 in Thick
In Stock
$6.69
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 455M82
$6.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Sign Header | Notice |
| Height | 7 in |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Legend | No Smoking Violation Will Result In Disciplinary Action |
| Width | 10 in |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Printed Language | English |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Mfr. Model # | LCU5-0255-ED_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Notice Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Violation Will Result In Disciplinary Action, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text