Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$13.57
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 456M55
$13.57
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Height | 10 in |
| Width | 14 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Legend | Smoking Is Prohibited Except In Designated Areas |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Printed Language | English |
| Glow In The Dark | No |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Header | Notice |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Mfr. Model # | LCU5-0229-ED_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Notice Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Smoking Is Prohibited Except In Designated Areas, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text