Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size, 0.004 in Thick
In Stock
$6.69
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 455M81
$6.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Width | 10 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Glow In The Dark | No |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Height | 7 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Legend | Smoking Is Prohibited Except In Designated Areas |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Printed Language | English |
| Sign Header | Notice |
| Mfr. Model # | LCU5-0229-ED_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Notice Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Smoking Is Prohibited Except In Designated Areas, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text