No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$7.54
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WR41
$7.54
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Sign Header | Danger |
| Height | 3-1/2 in |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Nominal Sign Size | 3-1/2 in x 5 in |
| Width | 5 in |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Water Reactive Materials |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Printed Language | English |
| Mfr. Model # | LCU4-0657-RD_5x3.5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Water Reactive Materials, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text