No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$8.25
/each
Earn 8 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WR40
$8.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Glow In The Dark | No |
| Height | 5 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Printed Language | English |
| Sign Legend | No Smoking No Open Flames No Water Reactive Materials |
| Nominal Sign Size | 5 in x 7 in |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Width | 7 in |
| Sign Header | Danger |
| Mfr. Model # | LCU4-0657-RD_7x5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Danger Reflective Label, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Open Flames No Water Reactive Materials, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text