Gate Valve Lockout: Hinged, For 6 1/2 in Max Hand Wheel Dia, For 5 in Min Hand Wheel Dia
In Stock
$57.10
/each
Earn 57 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Hinged, For 6 1/2 in Max...
Item 15Y679
$57.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 5 in |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 6-1/2 in |
| Outside Diameter | 7.2 in |
| Valve Lockout Type | Hinged |
| Lockout Color | Green |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Mfr. Model # | 65597 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 46171511 |
Description
Gate Valve Lockout, For Handle Type Hand Wheel, For Maximum Hand Wheel Diameter 6 1/2 in, For Maximum Handle Thickness 2.5 in, For Maximum Padlock Shackle Diameter 3/8 in, For Minimum Hand Wheel Diameter 5 in, Gate Valve Lockout Type Hinged, Maximum Number of Padlocks 1, Outside Diameter 7.2 in, Header Danger, Includes English Danger Labels, French Danger Labels, Spanish Danger Labels, Labeling Label Included, Language English, French, Spanish, Legend Danger Locked Out Do Not Remove