Gate Valve Lockout: Hinged, For 6 1/2 in Max Hand Wheel Dia, For 5 in Min Hand Wheel Dia, Blue
In Stock
$57.10
/each
Earn 57 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Hinged, For 6 1/2 in Max...
Item 15Y669
$57.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 5 in |
| Valve Lockout Type | Hinged |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 6-1/2 in |
| Lockout Color | Blue |
| Outside Diameter | 7.2 in |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Mfr. Model # | 65587 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 46171511 |
Description
Gate Valve Lockout, For Handle Type Hand Wheel, For Maximum Hand Wheel Diameter 6 1/2 in, For Maximum Handle Thickness 2.5 in, For Maximum Padlock Shackle Diameter 3/8 in, For Minimum Hand Wheel Diameter 5 in, Gate Valve Lockout Type Hinged, Maximum Number of Padlocks 1, Outside Diameter 7.2 in, Header Danger, Includes English Danger Labels, French Danger Labels, Spanish Danger Labels, Labeling Label Included, Language English, French, Spanish, Legend Danger Locked Out Do Not Remove