Gate Valve Lockout: Hinged, For 2 1/2 in Max Hand Wheel Dia, For 1 in Min Hand Wheel Dia
In Stock
$33.55
/each
Earn 33 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Hinged, For 2 1/2 in Max...
Item 489M12
$33.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 3.12 in |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 2-1/2 in |
| Valve Lockout Type | Hinged |
| Lockout Color | Clear |
| Mfr. Model # | 145581 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 46171511 |
Description
Gate Valve Lockout, For Handle Type Hand Wheel, For Maximum Hand Wheel Diameter 2 1/2 in, For Maximum Handle Thickness 1.5 in, For Maximum Padlock Shackle Diameter 3/8 in, For Minimum Hand Wheel Diameter 1 in, Gate Valve Lockout Type Hinged, Maximum Number of Padlocks 1, Outside Diameter 3.12 in, Header None/No Header, Includes English Danger Labels, French Danger Labels, Spanish Danger Labels, Labeling Label Included, Language English, French, Spanish, Legend No Legend, Lockout Color Clear