Gate Valve Lockout: Hinged, For 2 1/2 in Max Hand Wheel Dia, For 1 in Min Hand Wheel Dia
In Stock
$20.82
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Hinged, For 2 1/2 in Max...
Item 15Y672
$20.82
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1840 |
| Brand | BRADY |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Display Qty | 1 |
| Labeling | Label Included |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Overall Width | 4.72 in |
| Valve Type_Combined | Hinged 65590 |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 3/8 in |
| Legend | Danger Locked Out Do Not Remove |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Lockout Material | Polypropylene |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Valve Lockout Type | Hinged |
| California Prop 65 Cancer | N |
| For Maximum Handle Thickness | 1.5 in |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 2-1/2 in |
| Storage Protection Code | A |
| Manufacturer Part Number | 65590 |
| Maximum Temperature | 302 Degrees F |
| Language | English, French, Spanish |
| Lockout Color | Yellow |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Freight Class Code | 37 |
| Outside Diameter | 3.12 in |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 1 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Standards | ANSI Z244, UL 94-HB, OSHA 29 CFR 1910.147 (C) (4) (ii) (A) (1) / (c) (5) (ii) (C) (1) |
| For Handle Type | Hand Wheel |
| Header | Danger |
| Includes | French Danger Labels, Spanish Danger Labels, English Danger Labels |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Gate Valve Lockout Type | Hinged |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, Impact Resistant |
| Minimum Temperature | -40 Degrees F |
| Display Sell UOM | EA |
| Overall Height | 1.41 in |
| Mfr. Model # | 65590 |
Description
Gate Valve Lockout, Fits Sz 1 to 2-1/2