Aluminum No Smoking Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$16.76
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Aluminum No Smoking Sign: Aluminum, Mounting...
Item 484L24
$16.76
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Printed Language | English |
| Sign Format | Other Format |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Material Group | Metal |
| Sign Header | No Header |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Glow In The Dark | No |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Width | 14 in |
| Height | 10 in |
| Sign Legend | Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance |
| Mfr. Model # | LCU1-0036-NA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text