Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 9 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Orange
In Stock
$17.80
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53EV65
$17.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 34 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M6 |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 9 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Mfr. Model # | K0122.1062 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 0.3500 in, Overall Height 34 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type Internal, Standards DIN EN 12844, RoHS, Mounting Type Threaded Hole, Finish - Machining Powder Coated