Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 9 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$17.80
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 3GGW4
$17.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Color | Black |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 9 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Size | M6 |
| Overall Height | 34 mm |
| Mfr. Model # | K0122.1061 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Overall Height 34 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type Internal, Standards DIN EN 12844, RoHS, Mounting Type Threaded Hole