Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 30 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Orange
In Stock
$18.96
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53FF88
$18.96
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M6 |
| Thread Material | Steel |
| Handle Length | 40 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Overall Height | 64 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 30 mm |
| Color | Orange |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0122.1062X30 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 64 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated