Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 30 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$18.96
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 3GHH6
$18.96
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M6 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Color | Black |
| Handle Length | 40 mm |
| Measurement System | Metric |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Overall Height | 64 mm |
| Thread Length | 30 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.1061X30 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 64 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud