Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 Thread, 9 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Orange
In Stock
$17.15
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 T...
Item 53EV57
$17.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 34 mm |
| Thread Size | M4 |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Length | 9 mm |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.1042 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M4, Thread Standard Metric, Screw Length 0.3500 in, Overall Height 34 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type Internal, Standards DIN EN 12844, RoHS, Mounting Type Threaded Hole, Finish - Machining Powder Coated