Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 Thread, 50 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$20.68
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 T...
Item 53FC83
$20.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 30 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Material | Steel |
| Color | Orange |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M4 |
| Overall Height | 83 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Mfr. Model # | K0122.0042X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M4, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 83 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated