Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 Thread, 50 mm Thread Lg, 30 mm Lg
In Stock
$20.68
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 T...
Item 53FC65
$20.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Length | 30 mm |
| Thread Size | M4 |
| Overall Height | 83 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Color | Black |
| Mfr. Model # | K0122.0041X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M4, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 83 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated