Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12 Thread, 70 mm Thread Lg, 95 mm Lg, Orange
In Stock
$34.55
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12...
Item 53FV74
$34.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 137.5 mm |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M12 |
| Handle Length | 95 mm |
| Hub Height | 43 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 70 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.4122X70 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 70.00mm, Overall Height 137.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated