Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12 Thread, 70 mm Thread Lg, 95 mm Lg
In Stock
$34.75
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12...
Item 53FV50
$34.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 43 mm |
| Overall Height | 137.5 mm |
| Thread Material | Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Black |
| Thread Length | 70 mm |
| Thread Size | M12 |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 95 mm |
| Mfr. Model # | K0122.4121X70 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 70.00mm, Overall Height 137.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated