Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 50 mm Thread Lg, 95 mm Lg, Orange
In Stock
$31.65
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53FV20
$31.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Material | Steel |
| Color | Orange |
| Overall Height | 117.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 50 mm |
| Hub Height | 43 mm |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 95 mm |
| Thread Size | M10 |
| Mfr. Model # | K0122.4102X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 117.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated