Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 50 mm Thread Lg, 95 mm Lg
In Stock
$31.40
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 3DDF3
$31.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M10 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 117.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 50 mm |
| Handle Length | 95 mm |
| Color | Black |
| Hub Height | 43 mm |
| Mfr. Model # | K0122.4101X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 117.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud