Plastic No Smoking Warning Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mounting, Not Retroreflective
In Stock
$13.91
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Plastic No Smoking Warning Sign: Plastic, Mou...
Item 64RX04
$13.91
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Header | Warning |
| Height | 10 in |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Legend | No Smoking Eating Drinking In This Area |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Printed Language | English |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Width | 14 in |
| Mfr. Model # | LCU6-0131-NP_14X10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Danger Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Eating Drinking In This Area, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Text