Plastic No Smoking Danger Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mounting, Not Retroreflective
In Stock
$14.28
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Plastic No Smoking Danger Sign: Plastic, Moun...
Item 64RR17
$14.28
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Height | 10 in |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Legend | No Smoking Or Open Flame In This Area |
| Sign Header | Danger |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Glow In The Dark | No |
| Printed Language | English |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Width | 14 in |
| Mfr. Model # | LCU4-0559-NP_14X10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Plastic No Smoking Danger Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Or Open Flame In This Area, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text