Plastic No Smoking Danger Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mounting, Not Retroreflective
In Stock
$11.35
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Plastic No Smoking Danger Sign: Plastic, Moun...
Item 64RR16
$11.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Width | 10 in |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Printed Language | English |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Height | 7 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Header | Danger |
| Sign Legend | No Smoking Or Open Flame In This Area |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Mfr. Model # | LCU4-0559-NP_10X7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Plastic No Smoking Danger Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Or Open Flame In This Area, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text